Zneužití hypnózy a obrana

od Emanuel
(Bechyně)

Dá se hypnóza zneužít? Lze považovat za zneužití předkládaní nahrávek, které ovlivňují podvědomí?

Odpověď hypnoterapeuta Libora Činky:

Hypnóza je stav, který je neutrální. To co lidé zaměnují je právě hypnóza jako stav a sugesce, která existuje nezávisle na hypnotickém stavu. Sugesce pochopitelně lze zneužít, jako cokoli jiného na světě. Vaše otázka se dotýká rozdílu mezi vyžádanou pomocí a motivací a nevyžádanou pomocí a manipulací.

Etika hypnoterapeuta/ psychoterapeuta mi zakazuje dělat cokoli, o co si klient neřekl, takže i kdybych si myslel, že například klient se v rodině chová špatně, tak nemám žádné právo ho s pomocí jakýchkoli postupů předělávat. Pouze mu mohu nabídnout pohled na to, jak by to bylo užitečné pro všechny rodinné příslušníky ( to by šlo nejlépe provést terapii se všemi zůčastněnými)

Jinak v běžném životě se o manipulaci snaží například media, která se snaží podsunout určité myšlenky a náhledy na svět. Zde velkou roli hraje opakování a využívání autorit, například známých osobností. Tvrdí-li například známá herečka či modelka, že jí pomohla určitá dieta, tak tomu mnoho lidí uvěří a začnou dle toho jednat.

Důležité postupy sebeobrany jsem popsal v mé knize Ovládněte svůj mozek v části Neuromagie - Metamodel.

Dále jsem v knize uvedl na pravou míru mýty ohledně programovacích, zejména subliminálních nahrávek.

Klikněte zde, abyste mohli poslat komentář

Zapojte se a napište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Stačí kliknout zde pro návrat. Dotazy.

zivotni-vanoce-banner-468x60.jpg