Může hypnózou dojít k napojení duchů ze záhrobí?

od Alan
(Praha)

Dobrý den,
mám Vážný zájem o hypnózu.
Na internetu jsem se dočetl, že po hypnóze může
dojít k napojení se některého z duchů ze záhrobí.
Píší, že výsledkem toho pak může být po čase se
dostavující rozdvojenost osobnosti hypnotizovaného, záchvaty zuřivosti, epilepsie a mnohé další.
Výsledkem prý potom bývá neúměrný boj, poškozující zdravé a přirozené jednání člověka. Následně pak prý mohou být v takovém člověku pozorovány stavy vnitřního zoufalství, které mohou se vystupňovat až do stavu, jenž blíží
se k sebevražedným sklonům.
viz http://ao-institut.cz/texty/Mozek/10-mozek-hypnoza.html

Je to pravda?
Stalo se, že by nějaký člověk někdy po hypnóze trpěl těmito stavy?

Děkuji za odpověď

Alan Nový

Odpověď psychoterapeuta Libora Činky:

Na internetu lze najít opravdu kdejaký nesmysl. A nejen na něm, ale už i v tiskovinách, které vydělávají otiskováním nesmyslů.

Hypnóza je stav intenzivního soustředění na omezený počet podnětů, který v běžném životě prožíváme například při ponoření se do práce, sledování filmu či čtení. Dochází při něm k odpoutání se od vnímání vnějšího světa, protože lidské vědomí dokáže vnímat maximálně 9 věcí.

Hypnoterapeut vede pozornost klienta do jeho vnitřního světa, využívá přirozené vlastnosti mysli a pomáhá aktivovat podvědomé zdroje moudrosti k řešení toho, co klient potřebuje.

Je-li člověk intenzivně ponořen do četby, tak prožívá emoce a může se třeba i bát při čtení strašidelného děje či plakat dojetím při sledování jímavého příběhu.

Zajímavé je, že mnozí studenti medicíny mají tendenci začít si na sobě všímat příznaků chorob, o kterých čtou v učebnicích.

A zde se právě dostává k roli sugesce, která existuje nezávisle na hypnotickém transu. Věří-li člověk něčemu velmi intenzivně, tak to může prožívat. Uvěří-li člověk nepromyšleně formulovaným slovům lékaře - tedy autority o vážném zdravotním stavu, může to velmi ovlivnit jeho psychiku a tedy narušit proces uzdravování.

Podobně ve Vámi uvedeném případě, budou-li lidé věřit všemu, co sdělují teoretici, nemající odbornou praxi a letité zkušenosti, pak mohou vnímat změněný stav vědomí jako cosi nenormálního a zbytečně se bát. Navíc podobné argumentace směřující proti psychoterapii slouží jako nástroj manipulace mnoha sekt.

Dodnes se mne řada klientů ptá, zda se člověk v hypnóze bude vznášet a to jen proto, že viděli jak kouzelníci předstírají hypnotizování asistentky a pak ji pomocí různých mechanismů nechají levitovat.

Nevhodné informace, bez ověření si ze seriózních zdrojů, tak mohou fungovat na některé lidi podobně jako když jsme byli malí a věřili na čerta. Děs, který děti zalézající pod postel pod vlivem přesvědčení, že je odnese čert, prožívají je opravdový, ale mohou za ně lidé málo domýšlející důsledky moci svých slov.

A naopak. Někteří o moci svých slov a svého vlivu vědí a snaží se jím manipulovat.

Jestli něco může vyvolat duševní poruchy, vnitřní zoufalství atd., tak je to právě šíření bludů zabalených do pláště tajemna.

Libor Činka
psychoterapeut, specialista v hypnóze


Komentáře k Může hypnózou dojít k napojení duchů ze záhrobí?

Průměrné hodnocení starstarstarstarstar

Klikněte zde pro přidání vlastního komentáře

Oct 11, 2012
Hodnocení
starstarstarstarstar
Může hypnózou dojít k napojení duchů ze záhrobí?
od: Jana Halačková

Vážený pane Činko,
znám vás již z internetu delší dobu, ale teprve dnes jsem věnovala dostatek času tomu, abych pochopila, co zde nabízíte. Velice oceňuji váš výklad k dotazu uvedenému v titulu. Jsem rovněž přesvědčena o všem, co píšete. Toto přesvědčení jsem získala už dávno před tím, než se o těchto věcech v naší zemi mohlo hovořit a číst. Velmi ráda bych se s vámi setkala, nebo alespoň promluvila osobně, byť jen telefonicky. Děkuji na pozváni na festival Inner Winner, který proběhne v Praze. Nejsem si jista, zda se mně podaří získat peníze, abych se mohla zúčastnit, protože jsem nezaměstnaná. Ale tak moc bych se chtěla zúčastnit, že věřím, že ke mně peníze "přijdou". Za vaši mimořádnou činnost děkuji a těším se na setkání s vámi. Jana Halačková

Jan 25, 2011
Hodnocení
starstarstarstarstar
At ziji bludy
od: kaja

Jak jsem to tak cetla, doslo mi, ze ten nekdo,
kdo vyvesil zminovany text na internetu,
ho musel najit v hodne stare literature.
Jazyk tomu jednoznacne nasvedcuje.
Mame stesti, ze se lide ptaji
a ze existuji lide jako Libor, kteri
maji nejen zkusenosti (a hodne),
ale umi je i vystizne popsat.

Klikněte zde pro přidání vlastního komentáře

Zapojte se a napište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Stačí kliknout zde pro návrat. Dotazy.

zivotni-vanoce-banner-468x60.jpg